Cypr, kolejna odsłona

Nie chciałabym, abyście po moim ostatnim wpisie rezygnowali z podróży do tak pięknego i słonecznego miejsca jakim jest Cypr. Oczywiście zachęcam i sama być może jeszcze się tam wybiorę, aby odkryć kolejne miejsca, które tam się znajdują. A jest się czym zachwycać.

Jak to jest, że kilka dni spędzonych w takim ciepłym klimacie, ładuje nasze „akumulatory” na wiele tygodni. Zastanawiam się jakby to było, gdybyśmy przebywali tam dłużej. Pełna euforia:)

Ale cóż, póki co pozostaje piękna opalenizna (uwielbiam), nagrzane słońcem ciało (mniej odporne po powrocie na przeziębienia, już jestem chora 🙁 ), oraz zdjęcia, dokumentujące te chwile.

Przedstawiona w poprzednim wpisie Famagusta ma również inne, piękne oblicze, piękną architekturę, stare miasto ze świetnie zachowanymi murami obronnymi.

Zostały wzniesione w XVI wieku, a ich długość wynosi 3,5 km. Miały one służyć jako obrona przed Turkami. Zachowały się w prawie idealnym stanie, a ich długość pozwala na kilometrową wędrówkę i podziwiane rozciągającego się krajobrazu.

Dalszym etapem mojej wycieczki był zamek St. Hilarion. Jest on jednym z piękniejszych i lepiej zachowanych zamków  Północnego Cypru. Oglądając dzisiaj zdjęcia, zachwycam się nim po raz kolejny 🙂 Pięknie położony na wzgórzu, określany jest również jako bajeczny ogród.

Jego historia sięga wczesnego średniowiecza, kiedy to przybyły tutaj św. Hilarion założył w tym miejscu pustelnię. Po śmierci został tu pochowany a Bizantyjczycy wokół jego grobu zbudowali klasztor. W XI wieku kolejni władcy przekształcili to miejsce w warowny zamek. Powstał rozległy pas murów obronnych ze stromymi podejściami. Głównym zadaniem powstałej twierdzy miała być ochrona wyspy od strony północnego wybrzeża oraz kontrola przełęczy w głąb wyspy. Umożliwiało to położenie zamku oraz widok z góry na całą okolicę.

Obecnie zamek św. Hilariona to jedna z największych i najlepiej zachowanych warownych twierdz w górach północnego Cypru.

Ze szczytu twierdzy rozpościera się zapierający dech w piersiach widok, ukazujący panoramę okolicy oraz wybrzeża. Tym widokiem byłam zauroczona 🙂

4 komentarze

 • M&MK Fashion

  Piekny post!! Cudowne miejsce , nie bylysmy na Cyprze jeszcze … 🙂 <3

  • Telizlook

   Polecam 🙂 Cypr ma wiele twarzy. I piekne gorące słońce 🙂 Pozdrawiam ❤

 • Sylwia

  Super post, na Cyprze byłam i polecam wszystkim którzy się wahają 🙂
  Piękne zdjęcia 🙂 Pozdrawiam

  • TelizLook

   Dziękuje bardzo w imieniu fotografa 🙂 Ja byłam na Cyprze pierwszy raz i chętnie bym tam wróciła, a więc, potwierdzam, warto 🙂 Pozdrawiam

Zostaw komentarz