Szentendre – słodka wycieczka.

Szentendre – miasto nad Dunajem. Miałam okazję 30 czerwca 2015r. odwiedzić Szentendre będąc przejazdem podczas wycieczki po krajach Półwyspu Bałkańskiego. Muszę przyznać, że okazało się ono bardzo klimatyczne i wręcz zauroczyło mnie. Jest pełne małych, krętych i wąskich uliczek, zachęcających do spacerowania. Nie mam własnego nagrania, ale udało mi się znaleźć filmik na youtube. Polecam.

 

Ciekawostką jest tam jedyne na świecie muzeum marcepana.

Nie mogłam tego nie zobaczyć [zwłaszcza że marcepany bardzo lubię].
W muzeum można oglądać np. miniaturę Parlamentu węgierskiego, figury ze świata kultury – Michaela Jacksona, Lady Dianę, a także Mupety, 101 dalmatyńczyków i wiele innych scenek rodzajowych. Wszystko oczywiście z kolorowego marcepana.

Wśród tych marcepanowych perełek jest jedna, która zasługuje na szczególną uwagę.
W muzeum przy wejściu wita przybyłych gości oryginalna postać z marcepana – dziewczyna z czekoladą. Obok znajduje się mały obrazek przedstawiający tę samą figurę [a jakże z marcepana] . Rzeźba i obrazek są marcepanowymi kopiami obrazu Jeana – Etienne Liotarda z XVIII w., którego oryginał znajduje się w Dreźnie w Galerii Obrazów Starych Mistrzów.

Szczególne jest to, że oryginał jest uważany za najlepszą na świecie pastelę.
Będąc swojego czasu w Dreźnie zwiedzałam tam muzeum, ale dział gdzie znajdował się ten obraz był zamknięty. Nie mogę zatem pochwalić się, że widziałam oryginał. Ale kopia marcepanowa zrobiła na mnie wrażenie. Postanowiłam odwiedzić jeszcze raz muzeum w Dreźnie, choćby po to, aby zobaczyć ten niezwykły obraz.

W tych pięknych wnętrzach jest gdzieś ukryta Dziewczyna z czekoladą.

6 komentarzy

 • Lila

  Uwielbiam podróże i ten post jest fantastyczny! Pozdrawiam! 🙂

  • TelizLook

   Dziękuję, polecam się 🙂 Śledziłam Pani bloga i na pewno będę kontynuować! Pozdrawiam!

 • Monika

  Miejsce mi nieznane,ale jak widać po tym poście warte odwiedzenia.

  • TelizLook

   Rzeczywiście polecam, wspaniałe klimatyczne miasteczko z atrakcjami.

 • Irena lewandowska

  No podroze ksztalca, wiec za kazdym razem jestesmy bardziej doksztalceni podrozo wo ..Z jednym tylko wyjatkiem à mianowicie jesli podroz jest udana po wracamy tam aby znowu przezyc mile chwile…nie planow ans wyjazdy sa tez czasami milym zaskoczeniem. ..wiec ja osobiscie nié planuje I jade…polecam to wam rowniez ☺

  • TelizLook

   Właśnie, tyle jest ciekawych miejsc. Ja też po odwiedzeniu ciekawego miejsca obiecuję sobie, że tam wrócę, po czym zaczyna mnie fascynować już coś innego. Ale z pewnością powroty są miłe. Pozdrawiam.

Zostaw komentarz