Śnieżyce

Każdego roku o tej porze (a śmiem twierdzić, że z każdym rokiem coraz wcześniej 🙂 ), wszyscy wyglądają wiosny 🙂

Słuchają pogody, wypatrują bocianów, słuchają górali i ich przypowiastek, a wszystko po to, aby przyspieszyć nadejście wiosny i skrócić czas oczekiwania na nią. Dowodzi to naszych tęsknot za słońcem i jego ciepłem, za długimi, słonecznymi dniami i ciepłymi wieczorami.

Przyroda oczywiście kieruje się swoimi prawami i choć zmienia się z każdym rokiem, to trudno przyspieszyć nadejście tego upragnionego czasu.

Wiem to sama po sobie, coraz trudniej mi przetrwać „tą naszą zimę nie zimę ” i coraz wcześniej szukam zwiastunów wiosny w przyrodzie.

I znalazłam 🙂

Z pewnością pierwszym miejscem, gdzie można spotkać wiosnę jest Śnieżycowy Jar koło Murowanej Gośliny, który odkryłam 8 Marca 🙂

Słyszałam o fenomenie tego miejsca już wielokrotnie, ale … jakoś nigdy się nie składało. Zwłaszcza, że trzeba odwiedzić to miejsce w odpowiednim czasie, który jest krótki i szybko przemijający.

A dzieje się to za sprawą pierwszych wiosennych kwiatków, które wczesną wiosną kwitną całymi połaciami wyłącznie tam, pokrywając ziemię jakby białym dywanem 🙂

Cóż to jest za cud natury?

Jest to florystyczny rezerwat przyrody, który znajduje się na terenie leśnictwa Starczanowo w gminie Murowana Goślina. W dużej ilości występuje tam śnieżyca wiosenna. Rośnie masowo, pokrywając duże obszary ziemi oraz brzegi strumienia płynącego w dość stromym jarze.

Domniemywa się, że śnieżyce zostały posadzone w tym terenie ręką ludzką w końcu XIX wieku i ewidentnie bardzo jej tam „pasuje” 🙂

Śnieżyca jest pięknym kwiatem, pachnącym podobnie jak konwalia, zwiastującym wiosnę, trudno się więc dziwić, że ludzie masowo odwiedzają to miejsce, ukryte głęboko w lesie.

Naprawdę masowo 🙂

Tym odwiedzinom z pewnością sprzyjała piękna, słoneczna niedziela, czas wolny i pragnienie obcowania z tak urokliwą przyrodą 🙂

Zatem nie tylko ja kocham przyrodę, las i śpiewające już ptaki 🙂

Na terenie rezerwatu rosną również unikatowe gatunki drzew, którym jak się okazuje, również sprzyja ten rejon lasu.

Zachęcam do szukania zwiastunów wiosny, obcowania z przyrodą i naturą, a łatwiej będzie nam doczekać wiosny 🙂

A może znajdziecie jeszcze inne zwiastuny wczesnej wiosny?

2 komentarze

  • HannaP

    Piękne zdjęcia.

    • TelizLook

      Dziękuję serdecznie i pozdrawiam 🙂

Zostaw komentarz