Czy wszystko postawione na głowie? Szymbark.

Odwiedzając jesienne Kaszuby, postanowiłam raz jeszcze zobaczyć tzw. „Dom do góry nogami”. Byłam tam wiele lat temu, a ponieważ pogoda zachęcała do zwiedzania, postanowiłam to powtórzyć, a przy okazji pokazać to niezwykłe miejsce mężowi. Ponieważ pamięć jest ulotna, utrwalił mi się tylko ten dziwny dom.

Szymbark

Szymbark

Szymbark

Chciałam zobaczyć jak okolica teraz wygląda, co się zmieniło. Przyznam, że byłam bardzo zaskoczona. Obecnie jest to kompleks rekreacyjno – edukacyjny, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie, miło spędzić czas, jednocześnie dowiadując się czegoś ciekawego.

Wieś położona jest w samym sercu Kaszub, na zalesionym terenie. Miejscowi stworzyli tu obecnie Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Muszę przyznać, że zrobiono wiele. Okolica tętni życiem, jest odwiedzana przez cały rok. Przyjeżdżają tu turyści i wycieczki szkolne. Przygotowano wiele atrakcji, aby pobyt został zapamiętany na długo.

Przy wejściu turystów wita statua Swiętowida Kaszubskiego. Ma ona kształt odwróconego drzewa, jako symbolu lasu i jego związku z człowiekiem.

Statua Świętowida Kaszubskiego

Statua Świętowida Kaszubskiego

Na pierwszym miejscu należy wymienić wspomniany „Dom do góry nogami”, który cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Wchodząc do niego, można na własnej skórze odczuć efekty zawirowań błędnika.

 

Spacerując po suficie przenosimy się do minionej epoki, gdyż wnętrze jest wyposażone w meble przymocowane do sufitu z okresu PRL, kiedy wszystko było postawione na głowie.

Wzmożone wrażenia odczuwa się po wejściu na piętro, gdzie naprawdę mocno kręci się w głowie [jak po kilku piwach]. Na piętrze jest również kolekcja obrazów, prostych i schematycznych. Ciekawostką jest jeden z nich, na którym przedstawiono jak ów dom wypada z nieba i dachem wbija się w ziemię. Takie to są ciekawe hipotezy jego powstania.

Dom do góry nogami

Dom do góry nogami

Poruszającym miejscem, które tam się znajduje jest Dom Sybiraka przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku. Atmosfera tego domu nawet dzisiaj porusza do głębi. Dodatkową atrakcją w tym miejscu, była wystawa zdjęć Romualda Koperskiego, pokazująca Syberię w ciekawy sposób. Przyznaję, że świetnie wkomponowała się w ten klimat.

Kaszubska chata

Kaszubska chata

Bardzo podobała mi się replika Dworu z miejscowości Salino pod Wejherowem, pokazane jest jakie były wówczas budowle spotykane w Polsce. Jest tam oczywiście jeszcze wiele atrakcji np. Kościółek św. Rafała, najdłuższa deska świata, Bunkier Gryfa Pomorskiego, największy fortepian świata.

A wszystko w otoczeniu zieleni, kwiatów i fontann. Cały teren jest zagospodarowany w sposób bardzo przemyślany i estetyczny. Pięknie utrzymane trawniki i kwiaty, zachęcają do odpoczynku i delektowania się atmosferą tego niesamowitego miejsca. Więc po niedługim zwiedzaniu przysiadłam na kawie w jednej z kawiarni i oddałam się tej kontemplacji.

Fontanna przy Dworze Salino

Fontanna przy Dworze Salino

Kaszubska chata

Kaszubska chata

Kaszubska chata

Kaszubska chata

Klimatyczne miejsce

Klimatyczne miejsce

4 komentarze

 • Lila

  Urokliwe miejsce!!! Znam, byłam i miło wspominam. Odwrócony dom zwiedziłam, jednak nie było to dla mnie, gdyż zrobiło mi sie niedobrze, mój błednik zwariował. Jednak miejsce godne zwiedzenia 🙂 Ładnie wyglądasz, śliczne botki 🙂

  • TelizLook

   Było „ciężko” ale dałam radę. Czasami warto zaryzykować mocniejsze wrażenia. Dziękuję za miłe słowa.

 • Irena lewandowska

  Swietne sie oglada twoj blog Tereniu. ..ciekawe zdjecia w bardzo ladnej oprawie. .. pozdrawiam ! !!☺

  • TelizLook

   Cieszę się, że Ci się podoba. Staram się aby każdy kolejny wpis był ciekawy. Polecam się na przyszłość. Pozdrawiam. 🙂

Zostaw komentarz